Zakup własnego M. O czym warto pamiętać?

admin 12 maja 2021

Zakup własnego M. O czym warto pamiętać?

Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z ważniejszych w naszym życiu i pewne jest tylko to, że nie należy się z nią śpieszyć. Czym powinniśmy się kierować w trakcie poszukiwania odpowiedniej nieruchomości? Na co zwracać uwagę podczas oglądania mieszkania?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy z pierwotnego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego największą zaletą jest to, że nabywamy mieszkanie zupełnie nowe, podlegające gwarancji lub rękojmi dewelopera. Często są to mieszkania w budynkach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, z windą, nowymi systemami ogrzewania i z wieloma rozwiązaniami technologicznymi, które wprowadzają wiele udogodnień. Wadą tego rozwiązania jest to, że często nabywamy mieszkanie od dewelopera nie oglądając go wcześniej, gdyż mieszkania deweloperskie sprzedawane są już na etapie “wbicia pierwszej łopaty”. To wiąże się także z oczekiwaniem na możliwość wprowadzenia się do wymarzonego “M” dopiero po ukończeniu inwestycji . Kolejnym ważnym aspektem jest cena. Na rynku pierwotnym ceny mieszkań są zdecydowanie większe niż na rynku wtórnym i trzeba pamiętać, że mieszkanie od dewelopera należy jeszcze wykończyć. Owszem, mamy możliwość zaadaptowania swoich czterech kątów wedle swojego uznania, ale to także wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Mieszkania na rynku wtórnym cechują się większą przystępnością z uwagi na szeroki wachlarz cenowy oraz różnorodne lokalizacje oraz stan techniczny. Z reguły do takich mieszkań możemy wprowadzić się szybciej, a sam proces nabycia nieruchomości na rynku wtórnym jest mniej skomplikowany niż przy rynku pierwotnym. Minusem tego typu mieszkań jest często sam budynek w którym się znajduje. Oferty w starych kamienicach atrakcyjne cenowo i w dogodnych lokalizacjach mogą wiązać się z ciągłymi naprawami i remontami. Dodatkowo sami często nie jesteśmy w stanie oszacować stanu technicznego mieszkania /instalacji /systemu ogrzewania etc.

Na co zwracać uwagę?

Na etapie przeglądania ofert, wg badań, najczęściej kierujemy się ceną, lokalizacją i piętrem. Musimy pamiętać, że im więcej kryteriów podamy, tym mniej ofert zobaczymy. Aby nie umknęło nam coś potencjalnie interesującego, nie należy przesadzać z filtrowaniem. Warto się zastanowić, czy dana lokalizacja jest dla nas optymalna. Rynek wtórny zaoferuje nam dogodniejsze lokalizacje w centrum, gdzie wszystko mamy pod ręką. Dla osób zmotoryzowanych lubiących ciszę i spokój lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie od dewelopera. W trakcie oględzin mieszkania warto obejrzeć cały budynek razem z klatką schodową, to może nam dużo powiedzieć o otoczeniu i sąsiedztwie. W samym mieszkaniu warto sprawdzić sufity oraz narożniki pomieszczeń pod kątem ew. wilgoci i jeśli jest możliwość, stan instalacji. Cenną informacją będzie także to, dlaczego mieszkanie jest sprzedawane oraz jakie są jego koszty utrzymania.

Formalności

Gdy podjęliśmy już decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości i kwestie finansowania zakupu mamy załatwione, pozostaje formalnie nabyć swoje wymarzone mieszkanie. Zarówno przy rynku wtórnym, jak i pierwotnym nie jest to proces łatwy. Strona sprzedająca – czy to osoba prywatna, czy to deweloper – musi skompletować i okazać nam dokumentację potrzebną do sprzedaży. Nieruchomość musi być sprawdzona pod kątem obciążeń finansowych (np. hipotek), jak i obciążeń na rzecz osób trzecich czy instytucji. To bardzo ważna kwestia, gdyż może nas uchronić przed ewentualną utratą oszczędności życia przy zakupie mieszkania z obciążeniem. Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo transakcji, warto rozważyć pomoc w zakupie renomowanego pośrednika w zakresie obrotu nieruchomościami. Przy stosunkowo niewielkim koszcie prowizyjnym mamy pewność, że nie kupujemy “kota w worku” i ryzyko wystąpienia niemiłych “niespodzianek” spada praktycznie do zera.

/Artykuł sponsorowany/